Leppävaaran tappaja myönsi tekonsa


Pääkaupunkiseutu | 21.02.2012 18:00 | Juuso Vainio

Espoon käräjäoikeus on vanginnut espoolaismiehen epäiltynä viime perjantain taposta Leppävaarassa. Poliisin mukaan mies on kuulusteluissa myöntänyt aiheuttaneensa uhrin kuoleman.

Nuori mies kuoli väkivaltaisesti perjantaiaamuna. Poliisin mukaan surmatyö tapahtui yksityisasunnossa siellä syntyneen riidan päätteeksi. Miehet eivät tunteneet toisiaan entuudestaan.

Poliisi haluaa myös katkaista siivet huhupuheilta, joita tapaukseen on liitetty. Rikoskomisario Rauli Salonen korostaa, että teosta ei epäillä muita kuin nyt vangittuna olevaa henkilöä.

STT




Lisää aiheesta
Kommentit

UUTISET/PAAKAUPUNKISEUTU

Raiskauksesta tuomitulle "mallipomolle" uusia syytteitä
21.05.2012 17:07 | Pääkaupunkiseutu | Juuso Vainio

Viime joulukuussa Helsingin käräjäoikeudessa raiskauksista tuomittu ns. mallipomo joutuu uudelleen oikeuteen.






Koira varastettiin taluttajalta Vuosaaressa
21.05.2012 16:45 | Pääkaupunkiseutu | Juuso Vainio


Big Brotherista tunnettu Tia Kiuru kertoo blogissaan, että hänen ystävänsä koira varastettiin Helsingin Vuosaaressa keskellä päivää.






Mies potki vastaantulijoita Myymannissa
21.05.2012 16:39 | Pääkaupunkiseutu | Juuso Vainio

Vantaalla poliisi tutkii tapausta, jossa keski-ikäinen mies aiheutti häiriötä kauppakeskuksessa potkimalla vastaantulijoita.






Korkeasaaressa veistetään taas hiekkaa
21.05.2012 15:10 | Pääkaupunkiseutu | Juuso Vainio


Korkeasaaressa järjestetään kesäkuussa kolmannen kerran Art Meets Sand -hiekanveistokilpailu.







Arhinmäki Helsinki Priden suojelijaksi
21.05.2012 10:34 | Pääkaupunkiseutu | Niina Jokiaho


Tapahtuman näkyvin osuus on keskustan halki kulkeva Pride-kulkue.






Kymmenet liikennepoliisit kokoustavat Helsingissä
21.05.2012 09:19 | Pääkaupunkiseutu | Niina Jokiaho


Tapahtumassa käsitellään eurooppalaisia ajotapoja ja tutustutaan Suomen poliisin liikennevalvontaan.






Ehdotukset uudeksi keskustakirjastoksi saavat lisää näyttelyaikaa
21.05.2012 08:19 | Pääkaupunkiseutu | Niina Jokiaho


Näyttely on avoinna vielä tämän viikon huomisesta eteenpäin.








Kilpailut













Hae