Apple julkistaa uuden iPhonen tänään - miten U2 liittyy asiaan?
Apple julkaisee tänään uuden iPhonen ja nyt tapahtumassa kerrotaan tapahtuvan myös jotain näyttävää U2-yhtyeen kanssa.
Musiikkimaailmassa on viimeisen viikon aikana käynyt kova kohina siitä, mitä Applen uuden iPhonen julkistamistilaisuudessa tulee tapahtumaan. Moni uskoo, että paikalla nähdään jonkinlainen spektaakkeli, johon liittyy U2.
Vaikka bändin sekä Applen edustajat kieltäytyvät asiaa kommentoimasta, ovat useat lähteet CNBC:n mukaan vakuuttaneet, että jotain bändiin liittyvää tilaisuudessa tullaan näkemään.
Jotkut epäilevät, että uuteen iPhone 6 -puhelimeen olisi peräti ladattu U2:n vielä julkaisematon, tuleva albumi. Yhtyeen pitkänlinjan fanit ovat tyrmänneet ajatuksen, mutta kyseessä ei suinkaan olisi ensimmäinen kerta, kun U2 tekisi yhteistyötä Applen kanssa.
Vuonna 2004 yhtiö julkaisi rajoitetun erän iPodeja, joihin oli kaiverrettu rokkareiden nimmarit. Bono oli myös hyvin läheinen Applen entisen johtohahmon, Steven Jobsin kanssa.
Lähde: CNBC